czwartek, 17 października 2013

Polenta w zapiekance


Gotujemy tradycyjnie polentę, - powiedzmy 1 szklankę kaszki przez ok. 30 minut w osolonej wodzie. Jeśli w trakcie gotowania okaże się, że mamałyga za bardzo zgęstniała, to dolewamy odrobinę wody. Musimy pamiętać o mieszaniu, bo polenta szybko przywiera do gara.
Lekko przestudzoną wylewamy na arkusz papieru do pieczenia lub inną podkładkę dostosowaną do kontaktu z żywnością. Do zapiekanki potrzebujemy dwa placki polenty, dlatego najlepiej oszacować i porównać wielkość placków do wielkości żaroodpornej formy, w której będziemy zapiekać.
Przestudzony placek polenty
do przekrojenia na pół








Wnętrze zapiekanki to nic innego jak podsmażone mielone z cebulą, czosnkiem i jakimś warzywem. W moim przypadku w lodówce miałam dziś tylko marchew. W trakcie smażenia mięso doprawiamy pieprzem, solą, cynamonem, kolendrą, czymś ostrym lub ogólnie innym przyprawami, które lubimy. Prawidłowo po włosku to byłby tymianek, oregano i bazylia. W każdym przypadku pod koniec smażenia dodajemy 1 łyżkę przecieru pomidorowego. 

Pierwsza warstwa polenty i farszu

środa, 16 października 2013

Papryka nadziewana kaszą gryczana i mielonym



3-4 papryki
1 woreczek  kaszy gryczanej
400 g mięsa mielonego
2 ząbki czosnku
1 cebula
sól
pieprz
odrobina tymianku
1 jajko



Ugotowaną do miękkości kaszę gryczaną mieszamy z mięsem, posiekanym czosnkiem i cebulą. Doprawiamy przyprawami. Dodajemy jajko i mieszamy.
Farszem wypełniamy przekrojone na pół i oczyszczone z białego wnętrza papryki. Układamy w garnku rzymskim i przykrywamy. Pieczemy przez ok 45 minut.
W tym wypadku papryki piekły się w okrągłej formie do pieczenia chleba, a garnek był przykryty pokrywą od okrągłego chlebaka.