środa, 25 stycznia 2017

Ziemniaki z twarogiem i olejem lnianym

Proste jedzenie ludzi ubogich. Zestawienie ziemniaków, twarogu i oleju lnianego, koniecznie tłoczonego na zimno wywodzi się z południowego regionu Niemiec wschodnich (Erzgebirge i Spreewald), gdzie potrawę tą jedli ludzie uprawiający len. Co ciekawie, są to Niemcy, którzy należą do etnicznej grupy Serbów Łużyckich - Lausitzer Sorben/Łuziscy Serbja mający swój odrębny język, który jesteśmy w stanie zrozumieć. A na swój region nie mówią Heimat, a Domowina.




Czy w dawnych czasach Słowianie Łużyccy byli świadomi  zdrowotnych właściwości oleju lnianego i twarogu? Tak jak to wykazała dr. Budwig w swoje diecie. Wprawdzie kładzie ona nacisk na to, aby olej był bardzo dokładnie zmiksowany z twarogiem. Jakby nie było, takie zestawienie białka, tłuszczu i węglowodanów na pewno jest optymalne, bez tabel i wytycznych dietetyków.

Do ugotowanych ziemniaków podajemy twaróg ze śmietaną doprawiony ziołami. Całość polewamy olejem lnianym. Dodatki, które można znaleźć w różnych przepisach: plasterki rzodkiewki, ogórek konserwowy, mizeria z ogórków.

zdjęcie pochodzi ze strony
www.oelmanufaktur-bender.de/rezept/leinoel-mit-pellkartoffeln-und-quark



Kalafior nadziewany - jakie to proste

Kolejna potrawa w serii prościej się nie da!
Część kalafiorowego kaczana odcinamy, tak aby nie uszkodzić różyczek. Muszą pozostać w całości. 
Dowolny farsz mięsny szczelnie upychamy w kalafiora. Każdą mała szczelinę wypełniamy mięsem. Pieczemy ok. 45
Gotowego kalafiora polewamy na talerzu sosem grzybowym lub pomidorowym


poniedziałek, 23 stycznia 2017

Pankejki - wyjątkowo delikatne

Przepis na placki pochodzi z norweskiej kolorowej gazety dla kobiet


3 całe jajka
0,5 szklanki cukru
0,75 l maślanki
ok. 0,5 kg mąki bezglutenowej
2 łyżeczki sody

Jajka miksujemy wraz z cukrem na puszystą pianę, dodajemy maślankę, stopniowo mąkę oraz sodę. Konsystencja ciasta musi być taka jak gęstej śmietany. Ważne: przed smażeniem ciasto odstawiamy na 10 minut. Placki smażymy na rozgrzanej patelni, ale na niewielkim ogniu, tak aby pankejki mogły upiec się na wskroś. Placki są grube, ale nie ciężkie. Delikatne i puszyste.

gęstość ciasta na pankejki