poniedziałek, 25 lutego 2013

Niebo i Ziemia! Zaskoczenie w połączeniu smaków.

Niebo i Ziemia (Himmel und Erde) - ta potrawa pochodzi z Niemiec, aczkolwiek znana jest również na Śląsku. Niebo jest symbolem użytych w potrawie jabłek, natomiast ziemi odpowiadają ziemniaki. Cudowne połączenie smaków. 



Ugotowane ziemniaki układamy w formie z jabłkami (jabłka smażone lub duszone). Staramy się nie mieszać dokładnie  ziemniaków i jabłek. 
Na ziemniakach i jabłkach układamy krupnioki, podsmażoną cebulę i boczek. Całość pieczemy










Delikatny schab z włoską nutą.

Kotlety schabowe inaczej niż zawsze. Soczyste, winne, i aromatyczne. 
Moją propozycją jest dodanie dyni, ale równie dobry będą z mirabelkami lub pomarańczą. Z przypraw, które stosujemy to: tymianek, oregano, bazylia, pietruszka. Doskonałą przyprawą będzie również dodanie 1 kieliszka brandy. 








piątek, 22 lutego 2013

Chilli con carne - rekorodowo szybko i w jednym garnku


Smażymy mielone mięso z cebulą i papryczkami. Dodajemy przecier pomidorowy, 2 puszki czerwonej fasoli i 1 puszkę kukurydzy. Dusimy około 10 minut. Na koniec posypujemy kolendrą. Gotowe.

Tapenada - przysmak kobiet ciężarnych, i nie tylko...

Zapewniam,  ze zasmakuje wszystkim! Ulubiona przekąska kobiet w ciąży.
Miksujemy:

  • oliwki - najlepiej czarne, ale mogą być również mieszane
  • anchois, czyli anchova, czyli anchovy, czyli anchovis, lub jak dla mnie koreczki helskie
  • kapary
  • ząbek czosnku
  • sok z cytryny (połowa wystarczy)
  • pietruszka
  • pół szklanki oliwy
Podajemy z pieczywem, nieważne jakim.



czwartek, 21 lutego 2013

Curry - cudownie rozgrzewające

Podstawowe składniki: warzywa - seler, papryczka chilli, ciecierzyca, mięso z kurczaka doprawione sosem sojowym

Smażone na oleju, uprzednio zmielone przyprawy: Garam Masala, kolendra, anyż, kardamon, kmin  rzymski

Do przypraw dodane mięso i warzywa. Smażone.

Do smażonych warzyw z mięsem dodany bulion drobiowy, kawałki bambusa ze słoika, ciecierzyca i kolendra















Zapiekanka z ziemniaków

Zapiekanka z ziemniaków stanowi danie samo w sobie, bądź też może być dodatkiem do mięsnych potraw. 
Ziemniaki obieramy i kroimy obieraczką na paski, tak samo jak byśmy je obierali. Nasze ziemniaczane "obierżyny" solimy, mieszamy z oliwą i pietruszką. Zalewamy masą serową. Zapiekamy.
Masa serowa: 
  • 1 jajo
  • starta gouda
  • odrobina gałki muszkatołowej 
  • 200 ml słodkiej śmietany
  • sól, pieprz


środa, 20 lutego 2013

Moja przeziębieniowa kawa

Kawa mielona, kardamon, cynamon, goździki i brązowy cukier.
Zalewam wodą i doprowadzam do wrzenia. Gotuje przez 1-2 minuty. 
Piję przez 3 dni i żegnam się z przeziębieniem.
Mogę jeszcze zdradzić przepis na kawę, co by z zatok zeszło, ale to dla odważnych tylko. 







Kiszone cytryny

Doskonałym uzupełnieniem niektórych naszych potraw będą kiszone cytryny. Cytryny takie doskonale nadają się do potraw kuchni arabskiej, indyjskiej, włoskiej. Możemy dodawać je do pilawu, pieczonej ryby, sałatek z kuskusem, pieczonego kurczaka. Kiszone cytryny mogą pomóc naszej inspiracji przy kreowaniu najróżniejszych potraw. Nie nadają się jedynie do deserów.

Do przyrządzenia kiszonych cytryn potrzebujemy ok 10-15 cytryn w zależności od ilości weków. Najważniejsze, żeby cytryny były ekologiczne, czyli niepryskane konserwantami i woskami.
Cytryny kroimy wzdłuż "na krzyż" tak, aby nie przeciąć ich do końca. Do środka wsypujemy sól gruboziarnistą, zamykamy cytrynę i wkładamy do słoika. Uważam, że najlepszą solą jest nasza polska z Kłodawy. Niejodowana, szara, bez antyzbrylaczy. Do cytryn dodajemy przyprawy wedle uznania. Może to być kolendra (ziarna), goździki, ziele angielskie, liść laurowy. Ułożone w słoikach zalewamy solanką -  na 1 litr wody 1 łyżka soli. Zakręcone słoiki trzymamy przez 4-5 dni w temperaturze pokojowej, następnie przekładamy je do chłodniejszego pomieszczenia.

Mięso z kiszoną kapustą - czyli coś dla zmarzluchów

Niby bigos, a jednak nie tak całkiem. Jest to potrawa bardziej mięsna, a kapusta stanowi tylko dodatek.  Smażę mięso wieprzowe z cebulą, dodaję ziarna jałowca, ziela angielskiego, liść laurowy i kminek. Następnie dodaję kapustę kiszoną i smażę nadal. Pod koniec smażenia dodaję łyżkę masła. 

wtorek, 19 lutego 2013

Jak wyleczyłam trądzik

Latami zmagałam się z tym paskudztwem! W końcu znalazłam sposób, który na mnie podziałał z efektem doskonałym i bez nawrotu. Podziałało jak cud. Nie mam pojęcia dlaczego akurat w takim zestawie kuracja jest skuteczna.
Nie chce wyjść na kogoś kto to wszystkim poleca. Zaznaczam, że kuracja podziałała na moją cerę rewelacyjnie. Nie chce dawać jakichkolwiek gwarancji, że w przypadku każdego trądziku podziała.



Co brałam?
Brałam przez 2 tygodnie codziennie 2 tabletki sylimarolu (nie jest to reklama tego ziołowego specyfiku) w połączeniu z dużą dawką dobrej jakości tranu 1000 mg. Około 5-7 kapsułek i popijałam to 100% sokiem jabłkowym wymieszanym z citroseptem, którego dodawałam tak jak zalecone jest w ulotce.
Po dwóch tygodniach robiłam tygodniową przerwę i znów ponawiałam kurację.



Ziemniaki z gzikiem. Zwyczajne i smaczne!

Jeśli chcemy odpocząć od mięsa, a jednocześnie zjeść coś pożywnego, co doda nam sił, to możemy usmażyć ziemniaki lekko doprawione solą, pieprzem i majerankiem. Do tego podajemy gzik, czyli serek ze śmietaną i ziołami. W tym wypadku był to wyłącznie koperek.

Pizza chrupiąca jak słynna amerykańska

Ciasto na pizzę robię z mąki orkiszowej pełnoziarnistej z dodatkiem owsianej lub gryczanej. Wiem, powiecie, że orkisz to pszenica. Co oczywiście zgadza się, ale jest to pszenica zupełnie inna. Nie ma nic wspólnego z tą naszą powszechną.






 Do ciasta dodaję rozrobione w ciepłej wodzie drożdże i 0,5 do 1 kostki masła, w zależności od tego ile było mąki. Ciasto musi mieć konsystencję plastyczną, nie może być za twarde, ale i też nie może się rozlewać.
Takie ciasto będzie bardzo chrupiące i smaczne.
Sos to nic innego jak rozpuszczony w soku pomidorowym przecier pomidorowy z dodatkiem oregano, tymianku, bazylii. Jeśli lubimy czosnek, to też możemy dodać do sosu.
Reszta składników to oczywiście własna interpretacja.
Ja tym razem wybrałam chudy boczek, odrobinę fety, chilli i oliwki.
Wkładamy na 10 minut do bardzo gorącego piekarnika.






















poniedziałek, 18 lutego 2013

Cykoria - uniwersalna przekąska na zimno lub ciepło

Cykorię możemy zrobić na różne sposoby. Możemy dodawać do sałatek, gdzie stanowi chrupiący element. Lub podawać w formie łódek wypełnionych różnymi ciekawymi pastami. 
Cykoria na ciepło. Smażona na maśle z polskimi kiełbaskami (surowe, wędzone). Opcjonalnie możemy dodać jeszcze kawałki sera feta.
Łódki z cykorii wypełnione pastą jajeczną i wędzoną zimową szprotką z oleju





Śledzie zawsze dobre









Ciasteczka owsiane

Składniki:
  •  1 szklanka płatków owsianych 
  • 1 szklanka mąki owsianej
  • 1/2 szklanki groszku czekoladowego
  • 1 kostka masła
  • pół szklanki cukru brązowego 
  • cukier waniliowy

Wszystkie składniki mieszamy i formujemy na papierze cienki placek lub formujemy małe krążki. Po upieczeniu czekamy, aż ciasto zrobi się kruche. Następnie całość łamiemy na małe kawałki. 



Serniczki - gotowe porcje

Takie serniczki robimy jeśli zostało nam za dużo serowej masy, która przełożyliśmy do formy, bądź same w sobie. Są to wygodne, gotowe porcje, które możemy polać czekoladą lub posypać cukrem pudrem.

Składniki i przygotowanie: 
Pół kostki masła ucieramy ze szklanką cukru. Dodajemy 4 żółtka i wyskrobane wnętrze wanilii. Nadal ucieramy. Po uzyskaniu gładkiej, białej masy dodajemy stopniowo ser (1 kg gotowy z pojemnika) i 2 budynie śmietankowe. Ucieramy. Następnie ubijamy białka i dodajemy do masy. Przekładamy do foremek, bądź formy. Pieczemy 180 stopniach, aż się zarumienią. 

sobota, 16 lutego 2013

Zupka chińska jarska - szybko i nie z paczki

Błyskawiczna zupka bez dodatków "E".
Zalewamy wrzątkiem makaron ryżowy.
Na rozgrzaną patelnię wrzucamy pokrojoną cebule, seler naciowy, paprykę i kapustę pekińską.
Po krótkim podsmażeniu warzyw dodajemy pół łyżeczki Garam Masala, 2 łyżki sosu sojowego, 3 łyżki sosu Sweet Chilli (takiego chińskiego zagęszczonego tapioką), i łyżkę oleju sezamowego. Na koniec wrzucamy odcedzony makaron.
Jeśli lubimy tego typu potrawy na ostro, to dodajemy ostrą papryczkę.
Należy pamiętać, aby warzyw długo nie dusić, tylko lekko podsmażyć. Będą wtedy przyjemnie chrupiące.
Smacznego!

środa, 13 lutego 2013

Ciasto czekladowe

Łatwe w przyrządzeniu. Czekoladowe ciasto z chrupiącym spodem.
Spód:
miksujemy płatki kukurydziane z nutellą i przekładamy do okrągłej formy. Następnie chłodzimy w lodówce.




Krem:
3 żółtka
2 łyżki cukru
1 gorzka czekolada
200 ml słodkiej śmietany
1 łyżka żelatyny
wanilia
Żółtka ucieramy na parze z cukrem i wanilią. Śmietanę podgrzewamy, dodajemy połamaną czekoladę i łyżkę żelatyny. Rozpuszczamy na jednolitą masę, i dodajemy do żółtek. Masę dokładnie mieszamy i przekładamy na przygotowany spód.

środa, 6 lutego 2013

Polenta czy mamałyga?




Różnorodność naszej kuchni ciągle jest bogatsza. Do tego stopnia, że zaczynam mieć problem z określaniem potraw. Zrobiłam placki z kaszki kukurydzianej i nie jestem pewna jak nazywać tą papkę z kukurydzianego grysiku; polenta, czy mamałyga. Niezależnie od tego jak bym tej masy nie nazwała, zawsze będzie pewnie dobrze, bo to w końcu to samo.

Do naszych placków konieczna będzie ugotowana kaszka kukurydziana. Gotujemy ja przez pół godziny ciągle mieszając, tak aż powstanie nam masa  gęstości budyniu.
Następnie masę przelewamy na papier do pieczenia i przykrywamy. Też papierem. Żeby placek był równy kładę na nim płytkę kamienną, taką podłogową, którą zachowałam po remoncie właśnie do tego typu prac w kuchni. Po przestygnięciu papier będzie lekko odchodził od placka.



Tak przygotowany kukurydziany grysik możemy trzymać pokrojony (lub nie) w lodówce nawet do tygodnia.
Poniżej przykładowe zastosowanie mamałygi / polenty. Kawałki placka podsmażamy lub grillujemy i podajemy z boczkiem, smażonym lub duszonym w sosie mięsem

wtorek, 5 lutego 2013

Kryształowy torcik urodzinowy dla dzieciaków

Banalny i łatwy. A jak dzieci ucieszy?  - sami się przekonajcie.
Do zrobienia tortu potrzebujemy:

  • 2 okrągłe placki bezowe - przekładamy bitą śmietaną 
  • 5 bez do skruszenia po wierzchu
  • 250 ml słodkiej śmietany 30 % (ubijamy z wanilią i cukrem)
  • wnętrze 1 laski wanilii
  • 2 łyżki cukru do śmietany
  • 3 różne galaretki - do pokrojenia i ułożenia na torcie
  • płatki owsiane, które prażmy na patelni z odrobiną cukru (wykończenie boku tortu)

poniedziałek, 4 lutego 2013

Creme Brulee

Deser, który nie wymaga dodania żadnego rodzaju mąki i skrobi. Wspaniały, delikatny, kremowy z chrupiącym płaszczykiem.
Jedynym utrudnieniem jest gazowy palnik, który musimy posiąść. Ale gwarantuję, że warto.

Składniki:

  • 400 ml słodkiej śmietany (najczęściej w kubkach po 200 ml)
  • 200 ml mleka
  • 4 żółtka
  • 5 łyżek cukru
  • wnętrze 1 laski wanilii
  • brązowy cukier do posypania


Poza tym potrzebujemy:

  • miseczki żaroodporne
  • palnik gazowy
  • gaz do zapalniczek


Mieszamy śmietanę, mleko, żółtka, cukier i wanilię do momentu, aż rozpuści się cukier. Przelewamy do żaroodpornych miseczek i zapiekamy przez pół godziny w piekarniku przy 150-180 stopniach. Warto jest ułożyć miseczki na blaszce z wodą. Zapobiegamy ewentualnemu przypaleniu naszego kremu. Studzimy. Przed podaniem posypujemy brązowym cukrem, który karmelizujemy za pomocą palnika.



Kluski śląskie


Jedne ze wspanialszych klusek, którymi uzupełniamy nasze potrawy.

Do zrobienia klusek potrzebujemy ugotowane, osolone i rozgniecione ziemniaki, które pozostawiamy w garnku; w miarę płasko. Następnie odejmujemy 1/4 ziemniaków, tak aby dosypać w to puste miejsce mąki ziemniaczanej. Jest to najlepszy sposób na odpowiednie dobranie proporcji. Do ziemniaków i mąki dodajemy 1 jajo i wszystko mieszamy.


Formujemy kluski o średnicy 3-5 cm w zależności od tego jaka wielkość będzie nam odpowiadała

Kluski wrzucamy do wrzątku i gotujemy przez 2-3 minuty


Podajemy do mięs z ciemnymi sosami


niedziela, 3 lutego 2013

Cykoria jako mała łódka

Cykoria jest jedynym warzywem, które tworzy swego rodzaju łódki mogące pomieścić nasze ulubione dodatki. Z łódki takiej możemy wykreować różne cudowności.



Humus, którego nie należy mylić z próchniczą ziemią

Humus jest sztandarowym uzupełnieniem kuchni orientalnej. Wykonany z cieciorki, czy też ciecierzycy, lub też inaczej z grochu włoskiego stanowi doskonały dip do wszelkiego rodzaju placków. Smaruje się nim placki przed ich wypełnieniem mięsem lub warzywami lub też zawija się sam humus w placki z odrobiną pietruszki.

Składniki podstawowe:
gotowana cieciorka
  • sok z cytryny
  • czosnek
  • oliwa
  • sól
  • pieprz
  • pasta tahini
Składniki opcjonalne:
  • pietruszka
  • kolendra
  • ostra papryczka
Niezależnie od tego co dodamy wszytko miksujemy blenderem. 



Sałatka ziemniaczana



Kolejny prosty przepis na sałatkę, która może stanowić uzupełnienie obiadu, kolacji, może być dodatkiem do grillowanego mięsa lub osobną przekąską








  • Pieczone ziemniaki (piekę w żeliwnym lub glinianym naczyniu w małej ilości wody, podobnie jak w parniku dla zwierząt). Obieram tylko częściowo, tam gdzie są ewentualne oczka i uszkodzenia ziemniaka. 
  • Zarumieniona cebula
  • Podsmażony boczek wędzony. Jeśli boczek za bardzo się nie spiekł, czyli nie przypalił patelni możemy po nim "umyć" patelnię odrobina wody, którą zlejemy do sałatki. Czyli po usmażeniu boczku wlewamy na patelnię trochę wody, chwilę ją gotujemy, studzimy i wlewamy do sałatki. 
  • Ogórki kiszone (przy krojeniu za bardzo nie odsączamy, żeby sok z ogórków przedostał się do majonezu i utworzył sos)
  • Sól, pieprz i majonez